70 deltagare från Dala Vatten och Avfall träffades för att under en dag diskutera sina gemensamma värderingar.
De anställda reflekterade över hur de ska relatera till varandra utifrån följande perspektiv: vi som anställda, för chefen och för de som lever i, arbetar i och besöker våra kommuner för att hitta balans i sina värderingar, Utifrån-in och Inifrån-ut.
Tidigare i år definierade ledningen en ny vision och ett nytt syfte för företaget och dessa låg nu som grund till diskussionerna om företagets värderingar.
– Tack vara reflektionsverktygen som användes upplevde vi en hög grad av engagemang och vi var glada att se hur homogena våra värderingar är, även i ett företag med många olika verksamhetsområden och en stor geografisk spridning.
Reflektionerna leddes av Lotscoach® Patrik Falk.
< Föregående Nästa >Min roll som Lotscoach®
Med hjälp av strukturen och verktyget LOTS® samt genom att hjälpa dig att reflektera Utifrån-in …
”Alla i världen ska ha tillgång till en säker toalett”
Värnamoföretaget Separett AB skapar möjligheten till fungerande toaletter över hela världen. När al…
Att våga vara mer Utifrån-in
Anders Bergquist, Lotscoach® och Head of Business Strategy, Econova, pratar om vikten av att tal…